04:17
Як побороти безсоння

Картинки по запросу gif бессонницаПорушення сну – досить поширена проблема. На поганий сон скаржиться 15% дорослого населення всієї земної кулі, а 10% вживає снодійні препарати. До того ж з віком значно більше людей починають приймати такі медичні засоби. Про види безсоння, його причини та способи лікування нам розповів приватний лікар-психіатр вищої категорії, сомнолог Ігор Власенко.

Порушення сну (інсомнія) бувають первинні, не пов’язані з патологією внутрішніх органів, або вторинні, які виникають унаслідок інших захворювань.

Симптоми порушення сну

– Симптоми порушень сну різні, – каже фахівець. – Але, якими б вони не були, за короткий період часу безсоння може призвести до змін емоційного стану, уважності й працездатності людини.

У дітей шкільного віку через безсоння виникають проблеми з навчанням, знижується здатність засвоювати новий матеріал. Інколи пацієнт звертається до лікаря зі скаргами на погане самопочуття, не підозрюючи, що воно зумовлене порушенням сну, розповідає Ігор Володимирович.

Види безсоння

Психосоматичне безсоння

Інсомнія вважається ситуативною, якщо вона триває не більше трьох тижнів. Люди, які страждають безсонням, погано засинають, часто прокидаються серед ночі й не можуть заснути. Характерне для таких осіб раннє пробудження та відчуття недосипу. Унаслідок цього виникають дратівливість, емоційна нестабільність, хронічна перевтома.

– Ситуацію ускладнює ще й те, що пацієнти хвилюються через порушення сну і з тривогою чекають ночі. Час, проведений без сну під час нічних пробуджень, здається їм удвічі довшим, – каже лікар. – Зазвичай ситуативне безсоння зумовлене емоційним станом людини. Нерідко після припинення дії стресових факторів сон нормалізується. Однак у деяких випадках складне засинання й нічні пробудження стають звичними, а страх безсоння тільки погіршує ситуацію, що провокує постійну інсомнію.

Безсоння викликане прийомом алкоголю або медикаментозних препаратів

Постійне вживання алкогольних напоїв призводить до порушень сну. Фаза швидкого сну стає коротшою, і пацієнт часто прокидається вночі.

– Після припинення прийому алкоголю зазвичай протягом двох тижнів безсоння минає, – розповідає Ігор Власенко.

Порушення сну може бути побічною дією седативних і снодійних засобів. З часом ефект від препарату зменшується, а збільшення дози призводить до нетривалих поліпшень ситуації. Як наслідок інсомнія може посилюватися, незважаючи на збільшення дозування.

– У таких випадках пацієнт часто прокидається зникнення, у нього немає чіткої межі між фазами сну, – каже Ігор Володимирович.

Безсоння при психічних захворюваннях відрізняється постійним відчуттям занепокоєння вночі, дуже чутливим і поверхневим сном, частими пробудженнями, денними апатіями й втомою.

Синдром сонних апное або апное вві сні – це короткочасне припинення дихання, що відбувається під час сну. Така пауза в диханні може супроводжуватися хропінням або руховим неспокоєм. Розрізняють обструктивні апное унаслідок закриття на вдиху просвіту верхніх дихальних шляхів, і центральні апное, пов’язані з порушенням роботи дихального центру.

Безсоння при синдромі «неспокійних ніг» розвивається через відчуття, що виникає в глибині литкових м’язів, які вимагають зробити рухи ногами. Неконтрольоване бажання ворушити ногами виникає перед сном і минає під час руху або ходьби, але згодом може повторитися.

Інсомнія при нарколепсії характеризується раптовим засинанням удень. Сон нетривалий і може виникнути під час поїздки в транспорті, після їжі, під час монотонної роботи, а іноді в процесі активної діяльності. Крім цього, нарколепсія супроводжується нападами катаплексії – різкої втрати тонусу м’язів, через що пацієнт може навіть упасти. Найчастіше напади стаються під час вираженої емоційної реакції (гнів, сміх, переляк, здивування).

Порушення режиму сну і неспання

Порушення сну, пов’язані зі змінами часового поясу («реактивний зсув фаз») або графіка позмінної роботи, здебільшого адаптаційні й минають через 2-3 дні.

Синдром сповільненого періоду сну – це неможливість заснути у визначений час, що потрібно для нормального режиму праці та відпочинку в робочі дні. Зазвичай пацієнти з таким порушенням засинають о 2-й годині ночі або ближче до ранку.

Синдром передчасного сну рідко стає приводом для звернення до лікаря. Пацієнти швидко засинають і добре сплять, але вони занадто рано прокидаються і, відповідно, ввечері рано лягають спати. Такі порушення сну часто трапляються у людей похилого віку й зазвичай не завдають їм особливого дискомфорту.

Синдром не-24-годинного циклу сну і неспання полягає в тому, що пацієнт не може жити за графіком 24-годинної доби.

– Біологічна доба таких осіб складає 25-27 годин. Такі порушення сну діагностують у людей зі змінним графіком роботи та в сліпих, – каже лікар.

Сноходіння (сомнамбулізм) – це несвідоме вчинення складних автоматичних дій під час сну. Пацієнти з такими порушеннями можуть уночі вставати з ліжка, ходить і щось робити. При цьому вони не прокидаються, чинять опір спробам їх розбудити і можуть здійснювати небезпечні для їхнього життя дії. Зазвичай цей стан триває не більше 15 хвилин. Потім пацієнт повертається в ліжко й спить далі або прокидається.

Нічні жахіття частіше сняться в перші години сну. Пацієнт із криком сідає на ліжку в стані паніки. Через кілька хвилин, заспокоївшись, людина засинає, уранці зазвичай нічого не пригадує.

Нічне нетримання сечі спостерігається в першу третину нічного сну. Воно може бути фізіологічним у маленьких дітей та дорослих, які страждають розладами сечостатевої системи.

Лікування порушень сну

Терапію під час порушень сну призначає лікар залежно від причини безсоння. Якщо це соматична патологія, то лікування повинне бути спрямоване на основне захворювання.

Зменшення глибини сну і його тривалості в літньому віці закономірне й часто вимагає лише роз’яснювальної бесіди з пацієнтом. Перш ніж вдаватися до лікування порушень сну за допомогою снодійних препаратів, слід простежити за дотриманням загальних правил здорового сну: не лягати спати в збудженому або розгніваному стані, не їсти перед сном, не пити на ніч спиртного, кави або міцного чаю, не спати вдень, регулярно тренуватися але не робити фізичних вправ на ніч.

– Пацієнтам із порушенням сну корисно лягати спати і прокидатися щодня в той самий час. Якщо заснути не вдається протягом 30-40 хвилин, треба встати і розпочати якусь роботу, поки не захочеться спати. Можна ввести щовечірні заспокійливі процедури: прогулянку або теплу ванну. Упоратися з порушеннями сну часто допомагає психотерапія, різні методики релаксу, – резюмує медичний спеціаліст.

http://kolo.news/category/zdorove/6395

Переглядів: 49 | Додав: Serg | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar